Granit czy marmur – który matariał wykończeniowy wybrać?

„Granit czy marmur” – to pytanie często zadają sobie miłośnicy naturalnego kamienia, podczas budowy, remontu czy aranżacji wnętrz.

Granit jest jednym z najtrwalszych naturalnych kamieni na ziemi. Poszczególne rodzaje granitu różnią się od siebie kolorem i strukturą wzorów. Paleta barw zawiera odcienie różu, szarości, zieleni, czerwieni, czerni oraz niebieskiego. Granit cechuje się nie tylko dużą odpornością na zarysowanie, pęknięcia i ścieranie, ale także nie poddaje się działaniu wody, mrozu i wysokich temperatur. Jest odporny na związki chemiczne i powstawanie przebarwień. Dzięki tym właściwościom chętnie stosowany jest jako materiał na blaty kuchenne, kominki oraz schody.

Marmur jest stosunkowo kruchym kamieniem i z powodu dużej zawartości wapienia nie jest odporny na działanie kwasów, co może sprzyjać powstawaniu przebarwień. Nie jest również odporny na warunki atmosferyczne tak jak granit. Zabrudzenia produktami takimi jak ocet czy sok z cytrusów mogą pozostawić plamy na powierzchniach wykonanych z marmuru. Jest on również trudniejszy w konserwacji niż granit, z czasem może szarzeć oraz tracić poler, czyli efekt połysku i gładkości.

Odpowiadając sobie na pytanie „granit czy marmur” warto pamiętać jednak także o zaletach marmuru. Przez wiele osób jest on uważany za szczególnie szlachetny i dekoracyjny materiał. Dzięki atrakcyjnej smugowej fakturze bardzo dobrze prezentuje się na dużych powierzchniach. Doceniany jest również ze względu na to, że łatwo poddaje się szlifowaniu, cięciu oraz polerowaniu i sprawdza się w zestawieniu z innymi materiałami, takimi jak stal, szkło czy drewno. Wymaga stosowania środków czyszczących dedykowanych do mycia i konserwacji powierzchni marmurowych. Źle reaguje na tłuszcze.

Trudno jest udzielić jednoznacznej odpowiedzi na pytanie „granit czy marmur”. Z pewnością właściwym wyborem do zastosowań kuchennych będzie granit. Marmur z powodzeniem jest jednak stosowany jako atrakcyjny materiał posadzkowy i dekoracyjna okładzina ścienna.