plyta kwarcowa

Jak powstaje spiek kwarcowy?

Spiek kwarcowy stanowi mieszankę naturalnych surowców, takich jak piasek kwarcowy, iły łupkowe oraz skały granitowe, do których dodaje się różne barwniki. Kompozycja surowców jest dokładnie mieszana oraz poddawana wysokiemu ciśnieniu i siłom nacisku, w wyniku czego następuje formowanie. Kolejny krok to prasowanie płyty w temperaturze przekraczającej 1200 stopni Celsjusza. Dzięki specjalnie opracowanej technologii produkcji możliwe jest stworzenie dowolnego wzoru, barwy i struktury.

Zastosowanie spieków kwarcowych

Ze spieku kwarcowego powstają eleganckie wielkoformatowe płyty, które w ostatnim czasie wiodą prym w aranżacji nowoczesnych wnętrz. Wart podkreślenia jest fakt, że pomimo swoich wymiarów płyty kwarcowe są lekkie i cienkie, a więc nie obciążają zbytnio konstrukcji ścian. W przeciwieństwie do płytek ceramicznych spieki kwarcowe produkowane są w jednolitym kolorze i nie ma ryzyka zmian w odcieniach różnych partii. Zaletą płyt kwarcowych jest niska nasiąkliwość, dlatego doskonale sprawdzają się w formie okładzin ścian w łazienkach i kuchniach, czyli pomieszczeniach typu mokrego. Spieków nie trzeba impregnować, a pod względem wytrzymałości płyty kwarcowe przewyższają nawet granit.

Spiek kwarcowy na blat kuchenny

Na powierzchni spieków kwarcowych nie ma wżerów charakterystycznych dla kamienia naturalnego, dlatego jest to materiał świetnie sprawdzający się przy produkcji nowoczesnych blatów kuchennych – im gładsza powierzchnia, tym łatwiej jest utrzymać blat w czystości. Co ważne, spiek kwarcowy jest niepodatny na działanie substancji chemicznych i kwasów, a także detergentów. W tym przypadku nie ma ryzyka odbarwienia powierzchni na skutek kontaktu z różnymi substancjami. Jako że spiek powstaje na bazie naturalnych składników, to jest dostosowany do kontaktu z żywnością i nie wydziela szkodliwych substancji.