Jaki kamień wybrać na schody?

Naturalny kamień jest jednym z najtrwalszych i najdłużej zachowujących pierwotny wygląd materiałów budowlanych. Pod tymi względami przoduje wśród innych surowców, takich jak drewno, metal, beton czy szkło. Dzięki temu jest też coraz chętniej wykorzystywany jako budulec oryginalnych kamiennych ścian, kominków, parapetów, blatów, posadzek i schodów. Rodzaj kamienia, z którego wykonuje się te elementy nie jest bez znaczenia. Liczą się tutaj zarówno względy estetyczne, jak i praktyczne. Jaki zatem kamień wybrać do budowy schodów?

Schody z marmuru

Marmur to absolutny klasyk wśród naturalnych kamieni zdobiących wnętrza. Jego szlachetny wygląd dodaje pomieszczeniom elegancji. Marmurowe schody komponują się zarówno z chłodnym, pałacowym stylem wnętrza, jak i z przytulną, domową aranżacją. Szeroki wybór barw i odcieni marmuru sprawia, iż może on imitować inne surowce, np. drewno. Zastosowanie takiego zabiegu pozwoli uzyskać ciepły efekt wizualny, nie obarczając nas przy tym problemami, jakie wiążą się z konserwacją i użytkowaniem schodów drewnianych (marmuru nie musimy cyklinować ani impregnować, nie będzie rozsychał jak deski i nie będzie skrzypiał pod stopami).

Marmurowe schody mają jednak kilka wad:

  • tracą blask – wymagają wówczas renowacji,
  • trudno usunąć z ich powierzchni plamy z kawy, wina czy soku,
  • przeznaczone są do wnętrz.

Schody z granitu

Granit to jedna z najtrwalszych skał na ziemi. Jest to naturalny materiał pochodzenia wulkanicznego, który świetnie sprawdza się jako budulec schodów. Bardzo trudno go uszkodzić (zarysowania, pęknięcia, ścieranie) a ekstremalne warunki atmosferyczne nie są mu straszne (wilgoć, mróz, promieniowanie słoneczne). Choć wymaga okresowej impregnacji, ciężko go zaplamić. Chętnie stosowany na schody zewnętrzne – dodaje elegancji oraz klasy każdemu domowi.

Schody z konglomeratu

Konglomerat to sztucznie wytworzony materiał budowlany, który może imitować naturalny kamień, zachowując przy tym jego właściwości. Do konstrukcji schodów wykorzystuje się jeden z dwóch rodzajów konglomeratu:

  • kwarcowy – składa się w 93% z kwarcu oraz w 7% z żywicy poliestrowej,
  • marmurowy – zawiera 95% marmuru oraz 5% żywicy poliestrowej.

Konglomerat kwarcowy barwą i strukturą może naśladować inne surowce, np. beton lub marmur. Cechuje się przy tym niską chłonnością, co czyni go odpornym na zaplamienia.

Konglomerat marmurowy występuje w dwóch odmianach: łupany (zawiera większe kawałki kamieni) oraz mielony (o jednolitej strukturze). Schody z tego budulca wymagają impregnacji i wykazują niższą odporność, mimo to często stosowany jest na schody wewnętrze ze względu na relatywnie niską cenę, a schody pozostają w dobrej kondycji wizualnej przez długie lata.

Wybór kamienia na schody zależy w dużej mierze od możliwości finansowych właściciela nieruchomości. Przy podejmowaniu decyzji warto jednak wziąć pod uwagę także inne czynniki, takie jak np. kształt schodów, styl i rodzaj balustrady oraz efekt wizualny, jaki chcemy uzyskać.