kamienny blat kuchenny

Jaki zlew dobrać do blatów kamiennych?

Blaty kamienne charakteryzują się niespotykaną estetyką i nieporównywalną trwałością więc nawet pomimo dość wysokiej ceny są coraz chętniej wybierane. W porównaniu do blatów laminowanych i drewnianych są zdecydowanie cięższe, ale nie ulegają tak łatwo uszkodzeniom pod wpływem wilgoci lub standardowych zabrudzeń kuchennych. Blat kamienny doskonale sprawdzi się zarówno w nowoczesnych i minimalistycznych wnętrzach podkreślając surowy wymiar aranżacji, jak i w przytulnych kuchniach urządzanych w stylu rustykalnym i klasycznym.

Na rynku dostępne są zlewozmywaki granitowe, ceramiczne i stalowe o różnych wielkościach i kształtach. Wybierać można spośród zlewozmywaków z jedną lub dwoma komorami oraz z ociekaczem albo bez. Zlewozmywaki mają zwykle prostokątny kształt, ale można również spotkać i okrągłe propozycje.

Wybieramy zlewozmywak do blatu kuchennego

Przy wyborze zlewozmywaka do blatu kamiennego najistotniejszą kwestią jest sposób montażu takiego zlewu. Wyróżniamy 3 sposoby montażu – klasyczny, czyli nakładany na blat, licowany z blatem i podwieszany pod blat. Wielu klientów do blatów kamiennych stosuje zlewy podwieszane, co jest jak najbardziej zasadne i bardzo praktyczne w użytkowaniu, ale tu musimy sobie odpowiedzieć na pytanie, w jaki sposób korzystamy ze zlewu – czy lubimy odkładać umyte naczynia do obcieknięcia, czy wolimy mieć jedną, czy dwie komory. Dla wielu osób najbardziej odpowiedni będzie zlew podwieszany – sprawimy wówczas, że niemalże „zniknie” z blatu. W takim przypadku można zrobić w blacie ociekacz, który spełni funkcję praktyczną, czyli służy do lekkiego obcieknięcia naczyń lub produktów. Należy jednak pamiętać, że model ociekacza determinuje funkcjonalność – jedne są bardziej funkcjonalne inne trochę mniej – ich wartością jest możliwość odstawienia na chwilę do lekkiego obcieknięcia. Część osób wybiera jednak duże zlewy w formie nakładanej na blat – są one wtedy niemalże samodzielnym stanowiskiem pracy, gdzie można dużo naczyń i produktów umyć i odstawić. Alternatywą są zlewy licowane z blatem – są często wybierane przez klientów, którzy mają licowane płyty indukcyjne w celu zachowania jednego stylu montażu sprzętów w blacie.

W poprzednich latach największą popularnością cieszyły się zlewozmywaki stalowe. Były przystępne cenowo, solidne i świetnie komponowały się z pozostałym sprzętem kuchennym. Obecnie jednak standardy uległy nieco zmianie i w aranżacjach kuchennych dominują sprzęty AGD w zabudowie oraz monochromatyczne meble. Stal nabrała na wartości i zlewy, wykonane z tego materiału są nie tylko piękne wizualnie, ale i dość kosztowne. Dużą popularnością cieszą się więc zlewy z silgranitu — tu kluczowym jest zatem wybór odpowiedniego koloru — najczęściej kupowane są zlewozmywaki – czarne i białe, które są najbardziej uniwersalne. Ale jest również kilka innych ciekawych kolorów pasujących do kamieni z naszej oferty.

Idealnym połączeniem jest czarny blat granitowy i czarny zlewozmywak, ale można pokusić się także o kontrastowe zestawiania i ten sam zlewozmywak wybrać do białego blatu z żyłą. Do czarnego blatu będzie pasował także biały zlewozmywak ceramiczny. Warto jednak pamiętać, aby pozostałe sprzęty kuchenny były w tym samym kolorze. Do kuchni urządzanej w klimacie industrialnym warto wybrać zlew stalowy, najlepiej podwieszany lub zlicowany z powierzchnią blatu. W takim zestawieniu doskonale sprawdzą się drewniane fronty meblowe z wyraźnym usłojeniem oraz czarny blat kamienny.

Pamiętajmy, że możliwe jest również wykonanie zlewów z tego samego materiału co blat – czyli z kamienia – jest to możliwe w większości przypadków – szczegółową opinię możemy wydać podczas rozmowy w naszych salonach. Takie zlewy nie tylko stanowią niemal jedną całość z blatem, ale są równocześnie piękne i dopełniają całości blatu.