Marmur

Dziś trochę opowiem o marmurze – materiale, który stworzyła natura, a który człowiek zaadoptował na potrzeby dekoracji swoich wnętrz.

Co to właściwie jest marmur. Jest to skała pochodzenia metamorficznego powstała na skutek przeobrażenia skał węglanowych składająca się głównie z ziaren kalcytu – rzadziej dolomitów. W zależności od domieszek naturalnych minerałów przybiera różne barwy – od białego począwszy na czarnym skończywszy.  Od wieków materiał ten stosowany  był jako podstawowy materiał budowlany, architektoniczny. Marmur szczególnie ceniony był i jest  przez rzeźbiarzy. Jak na kamień jest to materiał dość miękki i łatwy w obróbce – nawet ręcznej. Najsłynniejszym rzeźbiarzem, który szczególnie upodobał sobie marmur był Michał Anioł – tworzył on rzeźby jedynie z tym kamieniu.  Na dodatek tworzył je samodzielnie – wyłącznie przy pomocy dłuta.  Największa jego rzeźba ma wielkość ponad 5 m!

Michelangelo_Buonarotti

Marmur – czy  każdy inny kamień od zawsze był podstawowym materiałem wykorzystywanym w gospodarstwie domowym. Początkowo wyrabiane były z niego naczynia – misy, garnki. Służył również  jako materiał budowlany – z niego budowano np. domy.  Najsłynniejszym „domem”, który wybudowano z marmuru jest indyjska Świątynia Miłości Tadż Mahal – obiekt, który w 2007 roku trafił na listę 7 cudów świata.

tadz_mahal01

W czasach obecnych również w różny sposób wykorzystujemy marmur – o dziwo użycie marmuru jest uzależnione również od kraju. W krajach południowych, ciepłych oraz w krajach gdzie są duże złoża marmurów kamień ten wykorzystuje się w wielu elementach budowlanych – zarówno tych wewnątrz budynków jak i na zewnątrz. We Włoszech i Chorwacji skąd pochodzą najpopularniejsze marmury (np. marmur Carrara) z marmuru wykonane są nawet krawężniki. W krajach – takich jak Polska – gdzie amplituda temperatur w ciągu roku przekracza 50 stopni Celsjusza  marmur wykorzystuje się głównie do wewnątrz (poza grysem marmurowym).  W Polsce marmur występuje jedynie w Sudetach –  w masywie górskim Śnieżki, tu spotkamy marmur o wybarwieniu białym o nazwie Biała Marianna i zielonym – Zielona Marianna oraz w Sławniowicach – marmur  o zabarwieniu szarym i żółtym.

Nazwy marmur używa się w Polsce również dla wapieni zbitych – kamieni skały osadowej.  Materiał ten tak jak prawdziwy marmur da się wypolerować i świetnie sprawdza się jako materiał dekoracyjny i budowlany. W Polsce występuje głównie w Górach Świętokrzyskich –  tzw. marmur kielecki – Morawica. Niestety marmur i wapień to są dwa różne materiały pod względem składu i pochodzenia, więc nazywanie wapienia marmurem jest nieprawidłowe z geologicznego punktu widzenia.

W Polsce marmur sprowadza się głównie z Włoch – są tam wydobywane 3 najpopularniejsze na świecie  marmury – Carrara – biały marmur z niepowtarzalnym szarym użyleniem – bardzo modny kamień – znajdujący szerokie zastosowani użytkowe jak również dekoracyjne. Chętnie stosowany na ściany w łazience, na elementy kominkowe czy schody i parapety.  Marmur ten występuje w wielu odmianach – od Carrary na białym lub szarym tle z szarymi drobnymi żyłkami aż do Marmuru o wyraźnych grubych żyłach.

carararastatuario

Drugim najpopularniejszym marmurem jest kamień  Breccia – marmur pochodzący z Sardynii – materiał o pięknym użyleniu. Najczęściej stosowany na schody wewnętrzne – dają wrażenie przytulnego wnętrza. Nie rzadziej stosowany na parapety oraz ściany w łazienkach.

BrecciaSarda3Ostatnim najpopularniejszym włoskim marmurem jest Rosso Verona – rudy marmur – obecnie rzadko sprowadzany do Polski – kiedyś niesamowicie popularny.

Drugim krajem, z którego sprowadza się marmur jest Hiszpania – tu znajdują się złoża kamienia o nazwie Crema Marfil. Jest to beżowy gładki kamień z delikatnymi żyłkami – wyjątkowo elegancki i dostojny marmur. Schody wykonane w tym kamieniu dają wrażenie prestiżowego i wytwornego wnętrza.

Crema Marfil 3

W Hiszpanii można również znaleźć złoża marmuru o nazwie Emperador  – brązowy marmur z białymi żyłami oraz wyjątkowy czarny marmur o nazwie Nero Marquina.

emperador2

Kolebką marmurów o zastosowaniu dekoracyjnym chętnie sprowadzanym do Polski są indyjskie marmury z rodziny Forestów – Forest Green, Forest Gold i Forest Brown. Materiały te – tak jak nazwa wskazuje – wyglądają jak las – niepowtarzalność i dekoracyjność tego kamienia jest bezapelacyjna. Zdarza się, że klienci wykonują element na ścianę z tego kamienia, który służy po prostu za obraz.

forestGreen

Ostatnim krajem, o którym chcę wspomnieć jest Grecja – z tego regionu pochodzi  największa ilość białych kamieni. Najbardziej znanym marmurem jest Tassos – biały marmur o krystalicznej strukturze. Kamień ten pochodzi z przepięknej wyspy Thassos.

Przedstawiona przeze mnie krótka prezentacja stanowi tylko skromną część występujących na świecie marmurów.  Przedstawione materiały możecie spotkać podczas swoich podróży po świecie. Warto zwrócić na nie uwagę – jak wyglądają w swoim naturalnym środowisku.