Dziś trochę opowiem o marmurze – materiale, który stworzyła natura, a który człowiek zaadoptował na potrzeby dekoracji swoich wnętrz.
Co to właściwie jest marmur. Jest to skała pochodzenia metamorficznego powstała na skutek przeobrażenia skał węglanowych składająca się głównie z ziaren kalcytu – rzadziej dolomitów. W zależności od domieszek naturalnych minerałów przybiera różne barwy – od białego począwszy na czarnym skończywszy. Od wieków materiał ten stosowany był jako podstawowy materiał budowlany, architektoniczny. Marmur szczególnie ceniony był i jest przez rzeźbiarzy. Jak na kamień jest to materiał dość miękki i łatwy w obróbce – nawet ręcznej. Najsłynniejszym rzeźbiarzem, który szczególnie upodobał sobie marmur był Michał Anioł – tworzył on rzeźby jedynie z tym kamieniu. Na dodatek tworzył je samodzielnie – wyłącznie przy pomocy dłuta. Największa jego rzeźba ma wielkość ponad 5 m!
Marmur – czy każdy inny kamień od zawsze był podstawowym materiałem wykorzystywanym w gospodarstwie domowym. Początkowo wyrabiane były z niego naczynia – misy, garnki. Służył również jako materiał budowlany – z niego budowano np. domy. Najsłynniejszym „domem”, który wybudowano z marmuru jest indyjska Świątynia Miłości Tadż Mahal – obiekt, który w 2007 roku trafił na listę 7 cudów świata.
W czasach obecnych również w różny sposób wykorzystujemy marmur – o dziwo użycie marmuru jest uzależnione również od kraju. W krajach południowych, ciepłych oraz w krajach gdzie są duże złoża marmurów kamień ten wykorzystuje się w wielu elementach budowlanych – zarówno tych wewnątrz budynków jak i na zewnątrz. We Włoszech i Chorwacji skąd pochodzą najpopularniejsze marmury (np. marmur Carrara) z marmuru wykonane są nawet krawężniki. W krajach – takich jak Polska – gdzie amplituda temperatur w ciągu roku przekracza 50 stopni Celsjusza marmur wykorzystuje się głównie do wewnątrz (poza grysem marmurowym). W Polsce marmur występuje jedynie w Sudetach – w masywie górskim Śnieżki, tu spotkamy marmur o wybarwieniu białym o nazwie Biała Marianna i zielonym – Zielona Marianna oraz w Sławniowicach – marmur o zabarwieniu szarym i żółtym.
Nazwy marmur używa się w Polsce również dla wapieni zbitych – kamieni skały osadowej. Materiał ten tak jak prawdziwy marmur da się wypolerować i świetnie sprawdza się jako materiał dekoracyjny i budowlany. W Polsce występuje głównie w Górach Świętokrzyskich – tzw. marmur kielecki – Morawica. Niestety marmur i wapień to są dwa różne materiały pod względem składu i pochodzenia, więc nazywanie wapienia marmurem jest nieprawidłowe z geologicznego punktu widzenia.
W Polsce marmur sprowadza się głównie z Włoch – są tam wydobywane 3 najpopularniejsze na świecie marmury – Carrara – biały marmur z niepowtarzalnym szarym użyleniem – bardzo modny kamień – znajdujący szerokie zastosowani użytkowe jak również dekoracyjne. Chętnie stosowany na ściany w łazience, na elementy kominkowe czy schody i parapety. Marmur ten występuje w wielu odmianach – od Carrary na białym lub szarym tle z szarymi drobnymi żyłkami aż do Marmuru o wyraźnych grubych żyłach.
Drugim najpopularniejszym marmurem jest kamień Breccia – marmur pochodzący z Sardynii – materiał o pięknym użyleniu. Najczęściej stosowany na schody wewnętrzne – dają wrażenie przytulnego wnętrza. Nie rzadziej stosowany na parapety oraz ściany w łazienkach.
Ostatnim najpopularniejszym włoskim marmurem jest Rosso Verona – rudy marmur – obecnie rzadko sprowadzany do Polski – kiedyś niesamowicie popularny.
Drugim krajem, z którego sprowadza się marmur jest Hiszpania – tu znajdują się złoża kamienia o nazwie Crema Marfil. Jest to beżowy gładki kamień z delikatnymi żyłkami – wyjątkowo elegancki i dostojny marmur. Schody wykonane w tym kamieniu dają wrażenie prestiżowego i wytwornego wnętrza.
W Hiszpanii można również znaleźć złoża marmuru o nazwie Emperador – brązowy marmur z białymi żyłami oraz wyjątkowy czarny marmur o nazwie Nero Marquina.
Kolebką marmurów o zastosowaniu dekoracyjnym chętnie sprowadzanym do Polski są indyjskie marmury z rodziny Forestów – Forest Green, Forest Gold i Forest Brown. Materiały te – tak jak nazwa wskazuje – wyglądają jak las – niepowtarzalność i dekoracyjność tego kamienia jest bezapelacyjna. Zdarza się, że klienci wykonują element na ścianę z tego kamienia, który służy po prostu za obraz.
Ostatnim krajem, o którym chcę wspomnieć jest Grecja – z tego regionu pochodzi największa ilość białych kamieni. Najbardziej znanym marmurem jest Tassos – biały marmur o krystalicznej strukturze. Kamień ten pochodzi z przepięknej wyspy Thassos.
Przedstawiona przeze mnie krótka prezentacja stanowi tylko skromną część występujących na świecie marmurów. Przedstawione materiały możecie spotkać podczas swoich podróży po świecie. Warto zwrócić na nie uwagę – jak wyglądają w swoim naturalnym środowisku.