Co nieco o Kamiennych Blatach Kuchennych

7

Nie ukrywamy, że mamy bzika na punkcie blatów kuchennych!  Jest to produkt, któremu poświęcamy najwięcej czasu. To jemu podporządkowujemy swoją produkcję i cały park maszynowy. Dziś podzielimy się z Wami informacjami na temat materiałów, które nadają się na kamienne blaty kuchenne, czyli  z czego można wyprodukować takie blaty, jakie są obróbki krawędzi, możliwości wycięcia otworów, łączeń oraz grubości blatów. Innym razem zaś przedstawimy maszyny, które służą nam do wykonywania blatów z kamienia.

Na kamienne blaty kuchenne polecamy użycie takich materiałów jak granit oraz konglomerat kwarcowy. Granity sprowadzamy z całego świata – w ofercie mamy granity z Brazylii, Indii, Włoch czy Hiszpanii. Natomiast w zakresie konglomeratów współpracujemy z włoską firmą Santamargherita. Oferuje ona konglomeraty kwarcowe  TRAFFICSTONE- zwane również kwarcogranitami.

Poniżej krótki opis materiałów.

GRANIT

MagmaGold11.2015

Blaty z kamienia naturalnego- granitu stosowane są w kuchni od dziesiątek lat. Kamień ten jest bardzo twardy i wytrzymały- „ nie boi się” ciepła ( stawianie gorących garnków), jest trudny do zarysowania, jednak ze względu, iż jest to materiał naturalny – absorbuje płyny. Istnieją jednak impregnaty, które powodują zamykanie mikroporów bez wpływu na kolor i fakturę kamienia. Impregnację należy okresowo powtarzać – nie jest to skomplikowany proces –  impregnat jest w postaci płynu do samodzielnego nałożenia!

Granit  polecany jest szczególnie klientom ceniącym sobie tradycję oraz propagujących ekologiczny tryb życia. Blaty granitowe są eleganckim elementem wykończenia tradycyjnej kuchni- nadają jej szczególnego, niepowtarzalnego charakteru. Nadają się również do nowoczesnych wnętrz – przełamują ich ascetyczny charakter.

Blaty granitowe występują w wykończeniu POLER ( lśniący) oraz ANTYCZNY ( matowy, nierówny ale gładki)oraz satyna – tzw. skórka pomarańczy.

KONGLOMERAT KWARCOWY Trafficstone

amiata_eda7cd35677da2369853d3c884986ca9

Trafficstone to aglomerat kwarcowy ( 93% krzemu i kwarcu oraz 7% żywicy poliestrowej i barwników). Blaty wykonane z tego materiału są nowoczesne, dość odporne na zarysowania oraz bardzo trwałe. Naturalna twardość kwarcu powoduje, że jest on odporny na działanie kwasów, ciepła (do 80 stopni) i jest niemalże plamoodporny. Nie wymaga impregnacji! Materiał ten szczególnie upodobali sobie klienci gustujący w  nowoczesnych wnętrzach. Blat taki stanowi idealne uzupełnienie kuchni prostej – jest tak zwaną „ kropką nad i”. jest on praktyczny i elegancki. Ogromna gama kolorystyczna sprawia, że każdy znajdzie coś dla siebie.

Wśród konglomeratów kwarcowych można wyróżnić trzy 5 kolekcji:

Konglomerat polerowany- gładki – bardzo duża gama kolorystyczna – od bieli poprzez szarości, beże, brązy aż do czerni

Konglomerat stardust- zawiera odłamki lustra, szkła opalizującego

Konglomerat glitter – efekt 3D

Konglomerat wave oraz Metropolis – faktura antyczna, satynowa, nierówna –  niestety te konglomeraty należy już impregnować – ze względu na fakturę nie jest on już plamoodporny

GRUBOŚĆ BLATÓW

Standardową grubością na blaty kamienne jest grubość 3 cm i 2 cm – jest to lity kamień lub konglomerat – w przekroju na całej grubości. Istnieje jednak możliwość pogrubienia blatów granitowych i blatów z konglomeratu na dowolną grubość . Wtedy blat zyskuje na masywności- opcja ta wybierana jest głównie do dużych przestrzeni – domów, gdzie salon połączony jest z kuchnią a na środku stoi duża wyspa.

Ostatnio dużym zainteresowaniem cieszą się również cienkie blaty – z gr. 2 cm – szczególnie dotyczy to blatów z konglomeratu kwarcowego. Stosowane są np. do  nowoczesnych mieszkań, gdzie klienci cenią sobie elegancję i praktyczność blatu a zbyt masywny blat kamienny nie pasuje do aranżowanej przestrzeni.

RODZAJE OBRÓBEK

Najpopularniejszą obróbką blatów kamiennych jest najprostsza forma – czyli faza krawędzi. Zabezpiecza ona krawędzie przed wykruszaniem a do tego jest zachowawcza, stonowana, nie rzucająca się w oczy.

IMG_2237

Jednak do klasycznych wnętrz dobrze  byłoby zastosować bardziej wyrafinowaną obróbkę. Tu proponujemy półwałek lub ćwierćwałek. Do angielskich kuchni niemal obowiązkowe jest zastosowanie obróbki na frez F – stanowi  on dopełnienie kuchni i blatu granitowego.

IMG_1626 - Kopia

ŁĄCZENIE BLATÓW- BLATY W KSZTAŁCIE LITERY U LUB L

Najczęściej na kuchnię składa się ciąg szafek w kształcie litery L lub U. Niestety takie blaty wymagają łączenia elementów kamiennych. Na szczęście takie łączenia są w postaci cienkiej kreski – bez fazy – w związku z czym nie jest bardzo widoczne. Oczywiście przy jednych kamieniach będzie bardziej widoczne przy innych mniej widoczne – każdy wybór należy  rozważyć. Każdy projekt omawiany jest indywidualnie – czasami takie łączenia da się „ukryć” – np. pod nakładaną płytą kuchenną czy nakładanym zlewozmywakiem.

OTWORY W BLATACH KUCHENNYCH – nasze możliwości

Finch-0686

Co to by był za blat, gdyby nie można było w nim wyciąć otworów pod zlew i płytę kuchenną 😉  Poniżej przedstawiamy nasze możliwości wycięć. Oczywiście wszystkie otwory wycinane są za pomocą maszyny CNC, więc precyzja i dokładność jest bardzo wysoka. Tu nie ma mowy o zastosowaniu produkcji HAND MADE 🙂

Zatem zaczynamy przegląd otworów w blatach kamiennych:

1)      Pod płytę kuchenną

  1. Nakładana- płyta zamontowana od góry- prostokątny otwór wycięty w blacie
  2. Zintegrowana – licowana z blatem (na tzw. „zero”)- powierzchnia grzewcza płyty na równym poziomie z powierzchnią roboczą blatu

2)      Pod zlewozmywak

  1. Nakładany- rant zlewu opiera się na blacie ( wystaje delikatnie powyżej powierzchni roboczej blatu)
  2. Licowany- rant zlewozmywaka jest na równi z powierzchnią roboczą blatu ( od góry widoczna ramka zlewu, ale nie wystaje ona ponad blat)
  3. Podwieszany- zlewozmywak zamontowany od spodu blatu- od góry widoczny jest tylko wypolerowany otwór w blacie

3)      Małe otwory- otwór nie oszlifowany na: baterie, filtry do wody, młynki, korki automatyczne, dozowniki na płyn do mycia naczyń lub mydła, otwór na wysuwany kontakt – tzw. powerport.

RODZAJE OCIEKACZY

IMG_0139m

Przy otworach do zlewozmywaków podwieszanych dobrze jest wykonać ociekacz. Jest to miejsce gdzie można odstawić naczynia, których nie myjemy w zmywarce lub też odłożyć umyte owoce lub warzywa. Ze względu na fakt, że posiadamy maszynę CNC – Studio obróbcze blatów kuchennych możemy wykonać szeroki wachlarz ociekaczy. Oto przykłady ociekaczy:

1)      ROWKOWE- 4-5 rowków( kanalików) wyżłobionych w blacie schodzących pod niewielkim kątem do komory zlewozmywaka. Mogą one przybierać różne kształty – od prostych poprzez gięte do łamanych

2)      OPADOWY – ścięta pod kątem płaszczyzna blatu szerokości zbliżonej do zlewozmywaka:

  1. KRÓTKI- kończąca się przy komorze zlewozmywaka
  2. DŁUGI- okalająca komorę zlewozmywaka niewielką ramką
  3. W ociekaczu opadowym na życzenie klienta możemy także wyfrezować rowki.

3)      KASKADOWY – trójstopniowy opad w kamieniu

 

To by było na tyle. Opisałam się! Mam nadzieję, że przyda się Wam moje krótkie kompendium wiedzy.

Zapraszam!