Parapety – marmur, granit a może konglomerat?

Często pytacie się jaki materiał byłby odpowiedni na parapety. Dziś postaram się przedstawić zalety i wady poszczególnych materiałów, które można u nas zakupić.

A więc zaczynamy.

Na początek pod lupę weźmiemy konglomeraty marmurowe. Jest to materiał składający się z 95% marmuru – czyli kamienia naturalnego oraz 5% żywicy poliestrowej. Jest to materiał  ze szczególnym przeznaczeniem na parapety. Dobry jakościowo  a cenowo dość ekonomiczny. Materiał ten zachowuje się tak jak prawdziwy marmur – w końcu jest tu użyte tylko 5% żywicy, która tak naprawdę jest tyko spoiwem tych kamieni.

Wśród konglomeratów marmurowych wyróżniamy dwie linie:

Konglomeraty łupane  – z zaznaczonymi wyraźnymi kamieniami – dużymi i małymi – jest to wzór w stylu klasycznym  polecany szczególnie do tradycyjnych wnętrz. Materiał ten jest na tyle ekonomiczny cenowo, że można go porównywać ze zwykłymi parapetami np. z laminatu. MDF- u czy „sztucznego marmuru”.

1

Drugim wzorem  są konglomeraty marmurowe mielone – tu kamienie są zmielone na piasek i połączone żywicą (ten sam stosunek kamienia do żywicy co przy łupanych). Większość modeli przypomina swoją strukturą piasek na plaży. Są jednak wzory wyjątkowo przypominające marmur – czyli zawierają białe żyłki.  Materiał pasujący do nowoczesnych wnętrz, ale są również  wzory, które pasują do klasycznego wystroju.

158

Materiały te występują głównie w jasnych kolorach. Można tu znaleźć  kilka odcieni bieli, beżu oraz szarości. Sprowadzamy konglomeraty od dwóch włoskich producentów – Santamargherity oraz Marmi Scali. Naszym zdaniem są to producenci, który przywiązują największą wagę do jakości wykonania swoich produktów, dlatego też to z nimi zdecydowaliśmy się współpracować.

Podsumowując- wybierając na parapety konglomerat dostajecie dobry produkt w atrakcyjnej cenie. Trzeba pamiętać, że materiał ten nie spuchnie od wody, nie rozeschnie się od temperatury kaloryfera, może natomiast się zaplamić – przecież to w 95% marmur. Parapety raz na jakiś czas należy impregnować (preparat w postaci płynu do samodzielnego nałożenia) oraz unikać stawiania – a raczej rozlewania – takich produktów jak kawa, herbata, soki kolorowe, wino itp. Decydując się jednak na ten materiał nie macie pewność, że wzór przedstawiony na próbniku będzie niemal identyczny z tym co otrzymacie.

Wśród konglomeratów na parapety wyróżnić należy również konglomeraty kwarcowe – ale to już zupełnie inna bajka niż konglomeraty marmurowe. Materiał ten wykonany jest z 93% kamienia jakim jest kwarc naturalny oraz 7% żywicy i barwników. Materiał ten jest najwyższą „półką” jeżeli chodzi o praktyczną stronę materiału stosowanego na parapety. Ze względu na fakt, że podstawowym tworzywem jest tu kwarc – chłonność tego materiału wynosi ok. 0,1 – 1-2%. Mówiąc kolokwialnie trzeba się naprawdę natrudzić, żeby te parapety zaplamić. Nie straszne im wino, kawa, herbata, soki, tłuszcze, brudna woda z kwiatów. Nie wymaga impregnacji. Niestety materiał ten ma jedną „wadę” – jest dość drogi. Chociaż biorąc pod uwagę praktykę użytkowania warto rozważyć możliwość zastosowania tego produktu na parapety. Oprócz walorów technicznych w materiale tym występuje ogromna różnorodność kolorystyczna – od bieli poprzez beże, szarości (jasne i ciemne), brązy aż do czarnego.  Można wyróżnić tu kilka linii – od klasycznych, poprzez stardust, po glitter. Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą na stronie internetowej.

Victoria

Teraz przejdźmy do materiałów w 100% naturalnych. Na początek zacznijmy od marmurów. Materiał od wieków stosowany na elementy wykończenia wnętrz. Zyskał dużą popularność ze względu na piękne i niepowtarzalne wzornictwo. Każda płyta kamienna jest niepowtarzalna i jedyna w swoim rodzaju. To w tym materiale można znaleźć odciski muszli ślimaka czy innych skorupiaków,  odciski roślin i inne „ślady przeszłości”. Decydując się na zastosowanie marmuru na parapety zapraszamy do swojego domu przeszłość i oryginalność. Materiał dla osób kochających naturę, niepowtarzalność oraz  ceniących kontakt z naturalnymi materiałami.  Znajdziemy tu wile jasnych ale i ciemnych kolorów. Materiał w większości o dużym użyleniu.  Stosując parapety z marmuru na pewno decydujemy się na estetyczną stronę tego materiału a nie na praktyczną. Niestety marmur jako kamień naturalny (wapień lub dolomit) jest materiałem miękkim i chłonnym. Nie można rysować go ostrymi przedmiotami, nie zaleca się rozlewania cieszy – kawa, herbat itp. Ale niestety nie ma rzeczy idealnych.

IMG_0737

Materiałem również w 100% naturalnym, a jednak lepszym od marmuru jest granit. Jest to skała pochodzenia wulkanicznego – bardziej zbita w swojej strukturze. Dzięki temu materiał jest mniej chłonny. Dodatkowo da się go zaimpregnować w taki sposób, żeby stworzyć barierę dla cieczy – czyli żeby się nie plamił. Preparaty do impregnacji nie zmieniają jednak kamienia – czyli wchodzą w jego strukturę bez wytworzenia powłoki –  kamień nadal wygląda „jak żywy”. Granity są materiałami mocno wzorzystymi, dominującymi. Bez wątpienia będą ozdobą pomieszczenia, będą przykuwały uwagę. Pamiętać należy również, że jest to jedyny materiał spośród wymienionych, który nadaje się do zastosowania na parapety zewnętrzne. Jest on odporny na warunki atmosferyczne – w przeciwieństwie do konglomeratów i marmurów, które są zbyt delikatne na nasze kwaśne deszcze oraz duże różnice temperaturowe. Ilość granitów do wyboru jest ogromna. My w swoich stanach magazynowych mamy ponad około 40 wzorów.  Materiał ten mamy w dość sporej rozpiętości cenowej, więc każdy znajdzie coś dla siebie – zarówno kolorystycznie jak i cenowo.

SierraNevada

Dziś to by było na tyle. Kolejnym razem przedstawię czym się kierować przy wymierzaniu parapetów.

Zapraszam!