Postaw na nowoczesne parapety z konglomeratu

Odpowiedni dobór parapetu to istotny element wykończenia domu.

Stanowi on nie tylko ostatni akcent wizualny podkreślający estetyczną aranżację wnętrza – musi również być użyteczny i wytrzymały na tyle, by posłużył nam przez wiele lat. Sprawdź, dlaczego parapety z konglomeratu to doskonałe rozwiązanie!

Parapety z konglomeratu – estetyka i funkcjonalność w jednym

Wyróżniamy kilka rodzajów konglomeratów, z których każdy charakteryzuje się specyficznymi właściwościami. Wśród nich wymienić można:

  • konglomeraty marmurowe – wykonane w 95% z marmuru oraz w 5% z żywicy poliestrowej, stanowią doskonały surowiec na parapety. Ponieważ taki konglomerat jest de facto zbudowany z marmurowych odłamków połączonych spoiwem z żywicy, wygląda oraz funkcjonuje całkiem jak faktyczny marmur. W większości ma jasną kolorystykę opartą na bieli, szarościach i beżach. Jego zdecydowaną zaletą jest wysoki stosunek jakości do ceny. Konglomeraty marmurowe dzielimy na łupane oraz mielone. Pierwsze z nich składają się z dużych fragmentów kamieni i to one najbardziej przypominają marmur pod względem wizualnym. Jednocześnie niska cena konglomeratu łupanego sprawia, że przy zachowaniu wysokiej jakości nie kosztuje on więcej niż tanie parapety ze sztucznego tworzywa. Drugi typ konglomeratu marmurowego wykonany jest ze zmielonych kamieni połączonych żywicą. Choć niektóre wzory posiadają charakterystyczne żyłkowanie, większość fakturą przypomina plażowy piasek.
  • konglomeraty kwarcowe – składają się w 93% z naturalnego kwarcu oraz w 7% z żywicy poliestrowej oraz substancji koloryzujących. Zastosowany surowiec sprawia, że wykonane z niego parapety są odporne za zaplamienie – chłonność kwarcu sięga maksymalnie 1-2%. Dlatego na parapecie z konglomeratu kwarcowego możemy swobodnie postawić doniczki z ziemią i kwiatami, kubek czarnej herbaty czy kieliszki z winem – jego powierzchnię łatwo doczyścić z najtrudniejszych zabrudzeń. Co więcej, tak wysoka odporność nie wymaga wcześniejszej impregnacji. Konglomerat kwarcowy występuje w licznych zróżnicowanych barwach i odcieniach – znajdziemy tu więc biele i szarości, beże i odcienie brązu, a także elegancką czerń. Warto również przyjrzeć się interesującym wykończeniom poszczególnych wzorów. Jedyną cechą, która może zniechęcać potencjalnych nabywców, jest stosunkowo wysoka cena konglomeratu kwarcowego. Pamiętajmy jednak, że pozornie wysokie koszty przekładają się na długie lata bezproblemowego użytkowania – produkt jest więc w pełni godny swojej wartości.