Schody z kamienia – tak czy nie?

Rozpoczynając budowę domu pewnie nie raz zastanawialiście się z czego wykonać schody wewnątrz budynku. Wybór możliwości jest ogromny i na co się zdecydować? Drewno? Piękne wykończenie schodów – daje dużo „domowego ciepła”  – ale czy takie do końca jest to praktyczne rozwiązanie? Płytki ceramiczne,  wykładzina a może szkło –  odpowiednio zaaranżowane materiały na pewno sprawdzą się we wnętrzu. Ja dziś jednak chciałabym przedstawić wam wykończenie schodów w kamieniu. Różnorodność kamieni daje możliwość zastosowania tego materiału zarówno we wnętrzach klasycznych jak i nowoczesnych. Ale po kolei 🙂

SCHODY WE WNĘTRZACH KLASYCZNYCH

Pierwszym zarzutem z jakim się spotykam, to opinia, że schody nie dają domowego ciepła, że nadają się do wnętrza „pałacu”. Pozwolę się z tym nie zgodzić. Można w  naszej ofercie znaleźć kamienie, które są ciepłe w odbiorze – mają fakturę przypominającą drewno – na zdjęciu poniżej włoski marmur Breccia Sardo – w żyły jak drewno.

IMG_9276

Jeżeli jednak szukacie schodów bardziej eleganckich mamy również marmury gładkie – np. hiszpański kamień Crema Marfil, który nadaje wnętrzu bardziej dystyngowanego charakteru.

Obraz 085

Schody wykonane z marmuru będą bardzo praktyczne – nie rozeschną się jak drewno, nie będą skrzypieć. Dodatkowym atutem jest praktyka czyszczenia takich schodów – wystarczy zwykły płyn do mycia podłogi i to tyle! Raz na jakiś czas można zastosować mleczko do kamienia – wtedy odświeżymy połysk na schodach – nabiorą blasku.

Na schody klasyczne nadaje się tak naprawdę każdy materiał znajdujący się w naszej ofercie. Schody z granitu czy schody z marmuru będą ozdobą klasycznego wnętrza – wystarczy dobrać odpowiedni wzór kamienia. Jeżeli jednak nie odpowiadają nam wzorzyste schody – możemy zastosować konglomerat kwarcowy czy nawet konglomerat marmurowy.

SCHODY WE WNĘTRZACH NOWOCZESNYCH

Wnętrza nowoczesne lubią schody bez wyraźnych wzorów. Najczęściej wybieranymi kolorami to takich wnętrz jest biały, szary i czarny – jednobarwne bez wyraźnej faktury. Takie gładkie kolory możemy znaleźć najczęściej wśród konglomeratów marmurowych lub konglomeratów kwarcowych. Jedynym wyjątkiem jest  czarny – tu mamy alternatywę w postaci czarnego, gładkiego granitu.  Jednobarwne schody z konglomeratu nadają nowoczesnemu wnętrzu dużo elegancji.  Pozostaje również praktyka użytkowania takich schodów – jak w przypadku marmuru czy granitu.

zdjecie 2

Czy to wnętrza nowoczesne czy klasyczne wśród schodów można wyróżnić dwa typy montażu schodów z kamienia:

KLASYCZNY WZÓR SCHODÓW

Klasyczny wzór schodów  charakteryzuje się typowym wysunięciem – tzw. noskiem. Polega to na wysunięciu na ok. 2 cm stopnia – poza podstopień. Dodatkowo z boków dodaje się wangę lub cokolik – czyli obłożenie boczne – bardzo ułatwia czyszczenie schodów. Nie ma tu znaczenia czy to są schody do wnętrza klasycznego czy nowoczesnego – taki wzór można zastosować w każdym domu.

Obraz 024

SCHODY DYWANOWE

Ten sposób montażu schodów zazwyczaj dotyczy nowoczesnych wnętrz. Połączenie stopnia i podstopnia następuje poprzez ścięcia stopnia i podstopnia na 45 stopni – co daje wrażenie dywanu – czyli powierzchni bez łączeń. Największym powodzeniem cieszy się wykonanie białych lub czarnych schodów w sposób dywanowy. Poniżej na zdjęciu wykonanie schodów dywanowych z białego konglomeratu.

zdjecie 1

Oczywiście to tylko część możliwości zastosowania kamienia na schody. Osobnym zagadnieniem są schody zewnętrze i samonośne. Ale o tym innym razem.