Częste pytania

Jakie zadają nam nasi Klienci

Ten dział powstaje przy Państwa pomocy. Umieszczamy tutaj najczęściej zadawane pytania wraz z odpowiedziami naszych ekspertów.

Jeśli nie znajdą tu Państwo odpowiedzi na swoje pytania prosimy o kontakt pod adresem: pytania@prodmar.pl, odpowiemy na każde pytanie, a najciekawsze pojawi sie na naszej stronie.

Częste pytania i nasze odpowiedzi

Co zastosować na blaty kuchenne ?

Najlepszym kamieniem na blaty kuchenne jest granit lub konglomerat kwarcowy, który występuje również w jasnych kolorach i jednolitej fakturze (doskonale zastępuje korian). Są to materiały bardzo twarde i wytrzymałe na wszelkie zarysowania. Nie polecamy natomiast na blaty kuchenne marmuru - szybko się zniszczy - zmatowieje, poplami.

Czy trzeba impregnować blaty kuchenne ?

To zależy od granitu, my jednak proponujemy impregnację wszystkich blatów. Jeżeli zaopatrzymy się w dobry impregnat czynność tę będziemy musieli wykonać raz. Później zostanie nam jedynie zwykła pielęgnacja.

Co zrobić gdy kuchnia jest w kształcie litery U lub L ?

W takim przypadku nie proponujemy wykonywania blatu z jednego kawałka ze względu na bezpieczeństwo użytkowania. W naszej firmie wykonuje się takie blaty z kawałków (przy jak najmniejszym podziale) na tzw. styk co powoduje minimalizację widocznej szczeliny (przy niektórych fakturach łączenie jest prawie niewidoczne), lub wykonane w miejscu niewidocznym np. tuż pod rantem płyty kuchennej.

Czy marmur można zastosować na blat w łazience ?

Tak, jednak bezwzględnie potrzebna jest impregnacja takiego blatu.

Czy schody kamienne są śliskie ?

Tak samo jak schody drewniane lakierowane. Dla większego bezpieczeństwa można zastosować preparat antypoślizgowym lub wtopić specjalne paski antypoślizgowe (gumowe) ew istnieje możliwość wyfrezowania pasów antyposlizgowych w materiale.

Czy na zewnętrzne schody można zastosować kamień. Jeżeli tak to jaki ?

Tak, jak najbardziej - jest to chyba najtrwalszy materiał znajdujący się na rynku, lecz musi on spełniać odpowiednie warunki. A mianowicie: Przede wszystkim musi to być granit. Najwłaściwszy byłby piaskowany, promieniowany lub groszkowany. Jeżeli jednak klient życzy sobie polerowany proponujemy wypłomieniowanie lub wyfrezowanie pasków antypoślizgowych co będzie gwarancją większego bezpieczeństwa w przypadku deszczu lub śniegu.

Jak dbać o elementy kamienne ?

Na codzień proponujemy do czyszczenia wodę z delikatnymi płynami. Raz na jakiś czas należy jednak użyć specjalnych preparatów do czyszczenia w celu "odświeżenia" barwy, poleru itp.

Czy marmur chłonie wodę ?

Jak każdy kamień oczywiście tak. Natomiast, jeżeli jest to czysta woda to wyparuje ona nie robiąc żadnej szkody. W przypadku kolorowych płynów ważne jest natychmiastowe wyczyszczenie zabrudzonej powierzchni, w przeciwnym razie istnieje możliwość zabrudze nia elementu "na stałe".

Zarysowałem parapet i co teraz ?

Jeżeli rysa jest niewielka można spróbować ją usunąć pastą polerską. W przypadku głębokiej rysy potrzebne jest już mechaniczne przepolerowanie.

Czy można wyciąć w marmurze otwór pod umywalkę ?

Tak, wycinamy otwory o różnej wielkości oraz kształcie.

Zalałem płytę nagrobkową woskiem - co zrobić ?

Proponujemy stary, sprawdzony sposób. Proszę kilkakrotnie polać pomnik wrzątkiem. Resztę powinno "wyciągnąć" słońce. Jest to sposób skuteczny jednak długotrwały. Istnieje również możliwość zastosowania specjalnego preparatu chemicznego do wywabiania plam. Na przyszłość proponujemy znicze stawiać na szklanej podstawce.

Na jakie elementy wykończenia wnętrza nadaje się marmur ?

Praktycznie na każdy element wykończeniowy - oprócz blatów kuchennych. Jednak trzeba wiedzieć, że przy użyciu na posadzkę może po kilku latach stracić poler, lecz są firmy, które zajmują się renowacją tego typu elementów i posadzka wtedy lśni jak nowa. Niektórzy jednak uważają nawet, że "wytarta" posadzka wygląda szlachetniej - bo z marurem tak jak z winem; "im starszy tym szlachetniejszy".

Stłukłem jedną płytkę w już ułożonej podłodze - czy można ją wymienić ?

Tak, wymaga to jednak niesamowitej precyzji, czasami niestety uszkodzi się płytka obok, należy więc mieć kilka płytek na zapasie.

Jaką grubość wybrać na parapet - 2 czy 3 cm ?

W naszej firmie proponujemy klientom grubość 3cm. Szczególnie przy długich parapetach grubość ta wygląda korzystniej. A dodatkowo parapet jest bardziej wytrzymały. Ewentualnie przy krótkich parapetach można zastosować grubość 2 cm dla uzyskania efektu "lekkości".

Chciałbym żeby blat był półokrągły - czy jest to wykonalne ?

Tak, w naszej firmie wykonujemy różne kształty według szablonów i rysunków przekazanych przez klientów.

Mam w domu ogrzewanie podłogowe czy mogę zastosować podłogę z marmuru lub granitu ?

Można powiedzieć, że jest to najlepsze rozwiązanie. Kamień bowiem doskonale się nagrzewa i długo utrzymuje ciepło. Należy jednak pamiętać, aby podłogę taką układać na specjalny klej do podgrzewanych podłóg.

Czy marmur nie pęknie jak zastosujemy go na obudowę do kominka ?

Jeżeli kominek będzie prawidłowo zamontowany nie należy się obawiać popękania marmuru.

Czy marmur łatwo się rysuje ?

Nie jest to materiał ulegający bardzo łatwo zarysowaniem, niemniej jednak może się to zdarzyć.

Czy konglomerat nadaje się na blaty kuchenne ?

Tak, ale jedynie kwarcowy. Nie nadają się natomiast konglomeraty na bazie marmuru.

Co się stanie jeżeli upuszczę na blat kamienny szklankę lub talerz ?

Z blatem nie stanie się nic - jednak stracimy szklankę lub talerz. Aby uszkodzić blat kamienny należałoby upuścić coś naprawdę ciężkiego i pod specyficznym kątem. Jest to jednak bardzo trudne do wykonania.

Czy na parapecie z kamienia można stanąć żeby np. zawiesić firanki ?

Jeżeli jest on położony na murze co najmniej połowę szerokości można stawać na nim bez obawy, że pęknie.

Czy na parapecie z kamienia można postawić kwiatki ?

Tak, ale radzimy stosować podstawki, ponieważ może się zdarzyć, że brudna woda, która wyleje się z kwiatków spowoduje powstanie trudnych do usunięcia zacieków.

Czy pod parapetem trzeba dodatkowo montować wsporniki ?

To zależy, ale jeżeli z trzech stron jest podparty o ścianę to raczej nie stosuje się tego typu zabezpieczeń

Jestem na etapie projektowania kuchni i planuję instalacje blatu z granitu - czy potrzebne są specjalnie wzmocnione szafki ?

Nie ma takiej potrzeby.

Czy posadzkę można montować bez fug ?

Tak, potrzebne są wtedy płytki - bez fazy. Liczyć się jednak trzeba z tym, że łączenie zawsze będzie widoczne (będzie minimalne, ale widoczne).

Czy na blacie z granitu można kroić bez deski ?

Raczej powinno unikać się używania tempych narzędzi czy ostrych noży bezpośrednio na blacie, ponieważ nawet tak twardy materiał jak grnit może ulec uszkodzeniu przy silnych uderzeniach.

Na co montować parapety ?

Najczęściej stosowanymi materiałami do montażu parapetów są:
- pianka montażowa małorozprężalna
- zaprawa klejowa (kleje typu Ceresit) biała (do jasnych parapetów marmurowych i konglomeratowych) lub szara (granity i ciemne marmury)

Jak zamontować półki nad kaloryferem lub inne wolnowiszące ?

Proponujemy następujące sposoby:
- montaż na pręty - proponujemy wklejenie już w materiał potrzebnej ilości prętów. Półka taka może spełniać funkcję dekoracyjną (wytrzymuje jedynie niewielkie obciążenie)
- montaż na wsporniki - półka taka może spełniać funkcję użytkową

Jaka powinna być odległość między końcem blatu a początkiem otworu umywalki w blacie ?

Minimalna odległość wynosi 6 cm jednak należy wówczas zastosować wzmocnienie blatu - tzw. Zbrojenie

Blaty kuchenne granitowe i kwarcowe, parapety, schody oraz wiele innych elementów z granitu, marmuru, trawertynu i konglomeratu...