plyty granitowe

Jakie może być artystyczne zastosowanie granitu?

Granit, skała powstała w wyniku zastygnięcia lawy, jest obecnie szeroko wykorzystywany w budownictwie oraz aranżacji wnętrz. Doceniamy jego piękne kolory, wzory, ale również odporność na uszkodzenia mechaniczne oraz plamy. Używa się go zarówno do wykończenia wnętrz, jak i do dekoracji zewnętrznej części domów i budynków użytkowych. Skąd popularność tego materiału?

Granit – estetyczny kamień naturalny

Planując budowę domu czy remont i wykończenie mieszkania, biura firmy, coraz częściej doceniamy naturalne kamienie, na przykład granit. Jego największą zaletą poza ciekawym wyglądem, oryginalnym kolorem i wzorem, jest fakt, że można wykorzystać go zarówno do aranżacji wnętrz, jak i wykończenia elewacji, schodów czy tarasów na zewnątrz budynku. Jest odporny, możemy wybierać z wielu kolorów kamienia i odpowiednio pielęgnowany oraz konserwowany posłuży nam przez wiele lat.

Granit ma cenne właściwości, które doceniono już w starożytności. Odporny na uszkodzenia mechaniczne, uderzenia, zadrapania, ścieranie, mając niską przepuszczalność, od tysięcy lat jest używany do stawiania rozmaitych budowli, tworzenia schodów, podłóg i ścian, ale i rzeźb, pomników czy nagrobków.

Wykorzystanie kamienia w budownictwie i aranżacji

Współcześni projektanci doceniają przede wszystkim estetyczny wygląd naturalnego kamienia i jego łatwość obróbki. Dzięki temu, że granit dostępny jest w kolorach szarości, czerni, brązu, czerwieni i beżu, będzie pasował do rozmaitych budynków i aranżacji. To niezwykle popularny surowiec, z którego powstają:

  • blaty kuchenne,
  • blaty łazienkowe,
  • parapety,
  • okładziny ścian i elewacji,
  • posadzki wewnątrz i na zewnątrz budynków,
  • schody zewnętrzne,
  • kominki,
  • ogrodzenia.

W pomieszczeniach wygląda stylowo, dodając elegancji salonowi, kuchni czy łazience. Jest eleganckim uzupełnieniem mebli kuchennych i łazienkowych. Sprawdza się w biurowcach i domach jednorodzinnych. Wypolerowany granit jest znakiem rozpoznawczym korytarzy w instytucjach i urzędach, gdzie podkreśla specyficzny klimat i dodaje podniosłego charakteru biurom.