granitowy blat w lazience

Dlaczego warto zastosować kamień w łazience?

Kamień naturalny to gwarancja ponadczasowego piękna i elegancji. Jak wiadomo, łazienka to pomieszczenie, którego aranżacja najszybciej się starzeje, co jest skutkiem często zmieniających się trendów wnętrzarskich oraz braku możliwości wykonania szybkiej metamorfozy. Właśnie dlatego łazienkę warto wykończyć kamieniem, który pomimo upływu lat nie wyjdzie z mody. Naturalny kamień doskonale wpisze się w klasyczne aranżacje. Może także stanowić ciekawy akcent dekoracyjny w łazienkach utrzymanych w stylu minimalistycznym i nowoczesnym.

Ogromną zaletą kamienia naturalnego jest uniwersalność – kamieniem można wykończyć podłogi i ściany. Ciekawym rozwiązaniem są białe blaty granitowe, które doskonale sprawdzą się pod umywalkę. Do małych pomieszczeń warto wybierać jasne odcienie, które optycznie powiększą przestrzeń. W większych pomieszczeniach dobrze sprawdzą się ciemne akcenty oraz bogate struktury. Kamień doskonale prezentuje się w towarzystwie drewna i szkła.

Jaki kamień wybrać?

Ważna kwestia przy wykańczaniu łazienki to trwałość materiału – pomieszczenie typu mokrego powinno być odpowiednio zabezpieczone przed destrukcyjnym oddziaływaniem wilgoci. Do łazienki warto wybierać kamień wypolerowany i zaimpregnowany, a gatunki mniej trwałe mogą stanowić wyłącznie dodatek w formie dekoracji. Najbardziej wytrzymały jest granit, który można zastosować na posadzce lub w formie blatu pod umywalkę. Jest to materiał odporny na zabrudzenia i uszkodzenia, nieabsorbujący wilgoci. Granit czy też konglomerat kwarcowy to materiały trwałe i dostosowane do użytku w zawilgoconych pomieszczeniach. Nieco inne właściwości wykazuje marmur, który charakteryzuje się porowatą i lekko chropowatą powierzchnią. Elementy z marmuru warto regularnie impregnować, ponieważ ten gatunek kamienia jest dość chłonny i nasiąka wodą.