blat kuchenny

Jak dobrać blat do mebli kuchennych?

Aranżując kuchnię, trzeba dopasować kolory blatu do frontów mebli kuchennych, co wbrew pozorom nie jest prostym zadaniem. Obecnie prym wiodą blaty kamienne, które wykonuje się głównie z granitu i konglomeratu kwarcowego. Blaty z naturalnego kamienia prezentują się nad wyraz elegancko i decydują o wystroju całej kuchni. Konglomerat stanowi alternatywę dla kamienia naturalnego i występuje w bogatszej palecie wzorów i kolorów.

Blaty kamienne mogą mieć bogaty deseń, przy czym te bardziej wzorzyste lepiej wybierać do jasnych i jednorodnych kolorów mebli. Decydując się na mocny akcent kolorystyczny na ścianach, warto postawić na bardziej stonowany blat. Blaty kamienne doskonale komponują się zarówno z frontami matowymi, jak i błyszczącymi. Do drewnianych mebli idealnie pasuje czarny blat granitowy – takie zestawienie pozwali nadać wnętrzu nowoczesnego charakteru. Bardzo modne jest także łączenie bieli z czernią lub grafitem.

Kolorystyka blatów kuchennych

Zasadniczo blat może korespondować z szafkami lub z nimi kontrastować. Dopuszczalne jest zestawienie ciemnego blatu z ciemnymi lub jasnymi szafkami. Białe blaty granitowe dobrze będą prezentować się w towarzystwie frontów w tym samym kolorze lub jako kontrast do ciemnych szafek. Monolityczne zestawienia kolorystyczne zalecane są głównie do małych kuchni i jest to jedno z częściej wybieranych w ostatnich latach rozwiązań. Zbyt monotonną aranżację przełamie blat kuchenny z żyłą lub bogatym deseniem.

Urządzając kuchnię w stylistyce popart, warto wybierać blaty w neutralnym kolorze, na przykład w bieli, która będzie stanowić tło dla bogactwa kolorów, w jakich wykończone zostaną szafki. Decydując się na dwa kolory szafek, najlepiej wybrać jeden z kolorów także na blat, co pozwoli zachować minimalistyczny wymiar aranżacji.