Jak dbać o blaty z kamieni?

Blaty kamienne są niezwykle stylowe i nadają szlachetności całemu wnętrzu. Oprócz tego są odporne na zarysowania, przegrzanie czy inne czynniki, które mogłyby uszkodzić materiał gorszej jakości. By jednak taki blat służył nam przez wiele lat, nie tracąc swojej estetyki, musimy przestrzegać kilku zasad.

Jak pielęgnować kamienne blaty, by pozostały atrakcyjne wizualnie?

Nawet tak wytrzymałe surowce, jak granit, marmur czy konglomerat potrzebują odpowiedniej pielęgnacji, by nie utracić swoich właściwości. Jeżeli chcemy, by wykonane z nich blaty jak najdłużej zachowały świeży wygląd, powinniśmy przede wszystkim:

  • szybko wycierać mokre plamy – każdy wie, że plamy po zaschniętym winie, kawie czy herbacie mogą trwale uszkodzić powierzchnię, na której się znalazły. Tego typu zabrudzenia nie pozostawią po sobie śladu na kamiennym blacie, jeżeli szybko go z nich oczyścimy. Niewycierane przez kilka godzin, mogą jednak wsiąknąć w strukturę kamienia, tworząc przebarwienia, których później niełatwo będzie się pozbyć. Z kolei plamy po wodzie z kranu mogą po wyschnięciu zostawić trudny do usunięcia osad kamienny;
  • pielęgnować kamienne blaty we właściwy sposób – czyszcząc blaty kuchenne z kamienia, używajmy łagodnych środków myjących o odczynie 7-9 pH, które nie zniszczą powierzchni. Nie stosujmy wybielaczy chemicznych, które zawierają chlor – ma on właściwości odbarwiające, które są szczególnie niebezpieczne np. dla blatów marmurowych. Zrezygnujmy również z płynów, które mają w swoim składzie kwasy mogące zniszczyć poler.
  • unikać krojenia bezpośrednio na blacie – miękkie materiały, takie jak marmur czy konglomerat marmurowy, mogą zostać trwale zarysowane nożem kuchennym. Z kolei twardsze rodzaje kamienia, takie jak granit, są w dużym stopniu odporne na tego typu uszkodzenia – mogą wręcz uszkodzić nóż, którego używamy. Należy jednak pamiętać, że również granitowy blat nie jest niezniszczalny, a jeśli zostanie zarysowany, zniszczenie trudno będzie ukryć lub naprawić.
  • impregnować blat raz do roku – dzięki temu kamień będzie bardziej odporny na działanie wilgoci i mokrych plam. Co więcej, warstwa impregnatu znacznie ułatwia utrzymywanie powierzchni w czystości. Pamiętajmy, że przed impregnacją należy starannie umyć i osuszyć blat, a potem równomiernie rozprowadzić na nim odpowiednio dobrany preparat. Stosujmy się przy tym ściśle do zaleceń producenta, a po określonym przez niego czasie dodatkowo wypolerujmy pokrytą środkiem powierzchnię.