schody zewnetrzne z granitu

Jak zabezpieczyć kamienne schody zewnętrzne przed poślizgiem?

Bezpieczeństwo i estetyka to dwa kluczowe aspekty, które należy uwzględnić podczas projektowania i wykańczania schodów. Mimo że kamień jest materiałem wytrzymałym, może być śliski, zwłaszcza gdy jest mokry lub brudny. W przypadku schodów kamiennych, zwłaszcza granitowych, istnieje wiele możliwości zabezpieczenia przed poślizgiem, jednocześnie zachowując ich elegancki wygląd. W tym artykule przyjrzymy się nowoczesnym rozwiązaniom, które zastąpiły dawne metody, takie jak nakładki czy preparaty antypoślizgowe.

Wykończenie płomieniowane lub groszkowane

Dla schodów granitowych jednym z popularnych rozwiązań jest zastosowanie wykończenia płomieniowanego (promieniowanie powierzchni) lub groszkowanego. Oba te rodzaje wykończeń polegają na obróbce powierzchni kamienia za pomocą specjalnych urządzeń, które nadają mu chropowatą strukturę. Dzięki temu schody stają się mniej śliskie, co zwiększa bezpieczeństwo ich użytkowania. Płomieniowanie i groszkowanie to techniki, które nie tylko zabezpieczają przed poślizgiem, ale także dodają schodom kamiennym niepowtarzalnego charakteru i elegancji.

Połączenie wykończenia polerowanego i płomieniowanego

Można również zastosować wykończenie polerowane w miejscach ozdobnych, takich jak balustrady czy poręcze oraz wykończenie płomieniowane w ciągach komunikacyjnych. Taka kombinacja pozwala na zachowanie elegancji schodów, jednocześnie zwiększając ich bezpieczeństwo. Ponadto taki sposób wykończenia może stanowić ciekawy element dekoracyjny podkreślający indywidualny styl budynku.

Odejście od nakładek i preparatów antypoślizgowych

Dawniej stosowano nakładki antypoślizgowe na schodach kamiennych, jednak obecnie coraz rzadziej się to spotyka. Podobnie rzadko używa się preparatów antypoślizgowych, które nakładane są na powierzchnię schodów. Powodem tego jest fakt, że nowoczesne metody obróbki kamienia oferują lepsze rezultaty pod względem bezpieczeństwa i estetyki. Ponadto nakładki i preparaty mogą się zużywać z czasem, co wymaga ich regularnej wymiany czy uzupełniania.