granitowe schody

Jaki kamień wybrać na schody?

Schody można spotkać w domkach jednorodzinnych oraz w budynkach użyteczności publicznej. Mogą się znajdować wewnątrz lub na zewnątrz danych obiektów. Zazwyczaj mają one być przede wszystkim funkcjonalne. Nierzadko jednak pełnią także rolę dekoracji wnętrza lub oryginalnego uzupełnienia aranżacji elewacji budynku. Aby jednak mogło się tak stać, muszą być zrobione z odpowiedniego materiału. Jaki kamień zda egzamin podczas wykonywania schodów?

Schody z naturalnego kamienia — dlaczego warto?

Schody kamienne to przede wszystkim synonim luksusu oraz elegancji. Doskonale sprawdzają się jako urozmaicenie eleganckich wnętrz, podkreślając ich wyjątkowy charakter. Co więcej, bez obaw mogą być montowane także na zewnątrz budynków. Tego rodzaju surowce wyróżniają się też trwałością, dlatego inwestując w schody kamienne, możemy być pewni, że na długo zachowają one swój nieskazitelny wygląd.

Schody z marmuru i z granitu — zalety obu rozwiązań

Niezwykle ważne jest też to, z jakiego kamienia będą wykonane dane schody. Do najpopularniejszych wariantów należą te stworzone z marmuru oraz z granitu. Te pierwsze będą doskonałe dla osób, które chcą, aby każdy element wnętrza zachwycał swoimi walorami estetycznymi. Schody marmurowe dostępne są w wielu kolorach, dzięki czemu można je bez trudu dopasować do pomieszczenia. Ten surowiec nierzadko kojarzony jest też z pałacami, ponieważ właśnie w nich marmur był często wykorzystywany. Trzeba go także docenić za łatwość utrzymania w czystości wykonanych z nich schodów oraz za odporność na wilgoć, co także często okazuje się bardzo ważne.

Schody granitowe świetnie sprawdzą się zarówno wewnątrz domu, jak i na zewnątrz, ponieważ są odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne. Podobnie jak warianty z marmuru zachwycają również trwałością oraz estetycznym wyglądem i mnogością kolorów. Jeśli postawi się na wariant w powierzchni palonej, schody mogą być też antypoślizgowe, co jest szczególnie ważne, jeśli mają z nich korzystać najmłodsi. Łatwo utrzymać je też w czystości.