blat z kwarcu naturalnego

Kwarc naturalny – gdzie znajdzie zastosowanie?

Kwarcyt to skała metamorficzna, która wytwarza się w wyniku przeobrażenia piaskowców i mułowców. Jest to najpopularniejszy ziemski materiał – zbudowane są z niego wszystkie minerały, jakie występują na naszej planecie. Kwarcyt należy do grupy krzemianów i w zdecydowanej większości składa się z dwutlenku krzemu. Kwarc jest bardzo popularnym surowcem stosowanym w wielu różnych dziedzinach, na przykład w jubilerstwie, okulistyce, a także przy produkcji ceramiki i sprzętu medycznego oraz elektronicznego.

Kwarc naturalny jest materiałem twardym o zbitej i jednolitej strukturze. Pod względem odporności na uszkodzenia mechaniczne, wilgoć i wysokie temperatury przewyższa nawet granit. Te cechy sprawiają, że idealnie nadaje się do produkcji parapetów, blatów, podłóg i obudów kominków. Oczywiście materiał ten należy pielęgnować i impregnować jak każdy kamień, ale przy odpowiednim dbaniu o niego będzie nam służył latami.

Właściwości i zastosowanie kwarcytu

Kwarc naturalny ma specyficzną kryształową fakturę – blaty z kwarcu naturalnego pięknie szklą się w świetle. Gładka powierzchnia jest dość odporna na zabrudzenia, ale pamiętajmy o okresowej impregnacji – szczególnie dotyczy to jasnych kwarców naturalnych. Kwarcyt cechuje się wysoką gęstością i nie wymaga dużego uszczelnienia, a ponieważ dobrze akumuluje i przewodzi ciepło, to często stosowany jest do wykładania zabudów kominka. Świetnie sprawdza się także jako okładzina ścienna w łazienkach czy salonach (ściany RTV) – kwarc jest odporny na promieniowanie UV i nie blaknie w ekspozycji na słońce, a więc zachowuje nienaganny wygląd pomimo eksploatacji w różnych warunkach. Blat z kwarcu może posłużyć przez wiele lat bez utarty walorów estetycznych. Kwarc ceniony jest za ciekawą kolorystykę i wzornictwo oraz funkcjonalność.