probki blatow kwarcowych

Konglomerat kwarcowy – co to takiego?

Konglomerat kwarcowy powstaje z połączenia piasku kwarcowego, żywicy, pigmentów i naturalnego kamienia lub roztłuczonego szkła. Pomimo że jest to materiał do złudzenia przypominający naturalny kamień, to jego właściwości są o wiele lepsze. O wytrzymałości i wyglądzie konglomeratu decyduje kwarc, który przed produkcją jest odpowiednio obrabiany, czyli oczyszczany, rozdrabniany i przesiewany. Wielkość poszczególnych cząstek kwarcu mieści się w zakresie od 0,1 mm do 0,11 mm.

Za kolorystykę konglomeratu kwarcowego odpowiadają pigmenty, dzięki którym możliwe jest osiągnięcie kolorów i deseni niewystępujących w przyrodzie. Co ciekawe, do tworzenia jednego dekoru może zostać wykorzystane nawet kilka pigmentów. Z kolei za wiązanie poszczególnych składników w mieszance odpowiada żywica poliestrowa.

Rodzaje konglomeratów kwarcowych

Stworzono różne kolekcje konglomeratów kwarcowych — te imitujące naturalny kamień lub blaty z konglomeratu o jednolitym ubarwieniu. Wśród kolekcji możemy znaleźć również konglomeraty imitujące beton czy najnowszą kolekcję Voyage. Najpopularniejsze konglomeraty to te w wykończeniu polerowanym  i satynowym. Im powierzchnia blatu jest bardziej porowata, tym trudniej jest ją utrzymać w czystości, więc zalecamy okresowe impregnowanie. Powierzchnie polerowane są najbardziej funkcjonalne, ponieważ cechują się idealnie gładką strukturą. Płyty mogą mieć grubość 2 lub 3 cm.

Zalety konglomeratu kwarcowego

Konglomerat kwarcowy w 93% wykonany jest z naturalnych składników. Blaty kuchenne z konglomeratu cechują się wysoką wytrzymałością na uszkodzenia mechaniczne. W porównaniu do kamienia naturalnego są mniej nasiąkliwe, a więc w mniejszym stopniu chłoną zabrudzenia. Konglomerat to materiał dostosowany do kontaktu z żywnością oraz w miarę wysokimi temperaturami. Wzór występuje na całej powierzchni oraz w przekroju, a więc blaty charakteryzuje spójność kolorystyczna