parapet z bialego marmuru

Parapety w domu – co będzie dla mnie najlepsze?

Parapety wewnętrzne są bardzo ważnym elementem wykończeniowym w domu i często decydują o aranżacji. Nie powinno się ich jednak zbytnio eksponować i warto wybierać materiały pasujące do stylu, w jakim urządzony jest dom. Parapet powinien łączyć funkcjonalność i estetykę, a więc musi być nie tylko użyteczny, ale i stylowy. Ciekawą propozycją są parapety z kamienia naturalnego i z konglomeratu, które charakteryzują się wysoką trwałością i zachowują nienaganny wygląd pomimo upływu lat.

Czy warto zdecydować się na parapety z kamienia naturalnego?

Spośród kamieni naturalnych najbardziej wytrzymały jest granit, ale pod względem estetyki marmur nie ma sobie równych. Marmur wniesie do wnętrza nieco luksusu i elegancji oraz nada ton aranżacji. Parapety marmurowe dostępne są w bogatej kolorystyce, a więc z łatwością można je dopasować do każdej stylistyki. Co ważne, marmur jest odporny na wysokie temperatury, a więc nic nie stoi na przeszkodzie, aby zamontować parapet z marmuru w pobliżu kaloryfera. Parapety marmurowe warto zabezpieczyć impregnatem, wówczas powierzchnia stanie się bardziej odporna na zabrudzenia oraz wilgoć.

Nowoczesne i elegancki parapety z konglomeratu

Tańsze od marmurowych są parapety z konglomeratu marmurowego. Konglomerat to materiał doskonale imitujący właściwości kamienia naturalnego, ponieważ powstaje ze zmielonych kruszyw, czyli granitu, marmuru  zespolonych żywicą. Parapety z konglomeratu występują we wzorach i kolorach, jakie są nieosiągalne w przypadku kamieni naturalnych — w toku produkcji konglomerat może być barwiony na wiele pięknych kolorów. Co więcej, parapety z konglomeratu marmurowego  są niskonasiąkliwe i odporne na uszkodzenia mechaniczne. Ze względu jednak na dużą zawartość marmuru (95%) zalecane jest okresowe impregnowanie takich parapetów.

Alternatywą dla marmuru i konglomeratu marmurowego są parapety z konglomeratu kwarcowego. Są to materiały o prostym nowoczesnym wzornictwie łączące walory prawie stuprocentowej plamoodporności i wytrzymałości na jakiekolwiek uszkodzenia. Jest to propozycja dla osób, które nie chcą przykładać zbytniej uwagi do parapetów, gdyż cenią sobie wysoką wygodę użytkowania.